Geen geld, geen bank, wel ambitie: hoe deze MBO tóch kansrijk is
Steeds meer managers denken serieus na over een MBI of MBO. Maar het financieren van zo’n transactie wil nog weleens een uitdaging zijn.
Ik ben nu betrokken bij zo’n casus die heel uitdagend is. Betreft een onderneming met een rijke historie, maar het heeft door Corona en de oorlog in Oekraïne een paar minder goede jaren achter de rug. Er is aanzienlijk ingeteerd op het eigen vermogen.
Een onderneming in herstel
Er is fors in de kosten gesaneerd, de onderneming heeft de stijgende lijn weer te pakken en twee jonge ambitieuze managers staan te trappelen om als aandeelhouder in te stappen. De kwaliteiten van deze managers zijn complementair aan elkaar en zij vormen een goed team. De energie en nieuwe impulsen van deze managers zijn heel belangrijk om de onderneming naar een volgende groeifase te brengen en de continuïteit te waarborgen.
Waarom juist nu instappen?
Ik begrijp heel goed dat de jonge managers op dit moment willen instappen: ze willen niet over drie of vijf jaar gaan betalen voor hun eigen succes. Maar het feit dat:
1. De MBO-kandidaten nauwelijks over eigen vermogen beschikken, plus
2. het feit dat we van de bank nog weinig kunnen verwachten, plus
3. het feit dat de Belastingdienst heel kritisch is ten aanzien van de waardering en de voorwaarden bij een overdracht aan werknemers,
maakt het een hele grote uitdaging.
Waarom ik wel mogelijkheden zie
Ik ken heel veel corporate finance adviseurs die zo’n casus links laten liggen, maar ik zie wel mogelijkheden om tot een oplossing te komen. Waarom zie ik deze oplossing?
1. De kasstromen zien er voor de komende jaren goed uit. Ik verwacht dat de bank over 1 of 2 jaar wel mee zal willen doen.
2. Er is veel vertrouwen tussen de DGA en de twee MBO-kandidaten. Dit vormt de basis van een transactie en een langdurige samenwerking.
3. Partijen zijn transparant, flexibel, realistisch en leggen elkaar geen druk op. Dit werkt heel prettig in een MBO-traject waar belangen op een gegeven ogenblik toch uit elkaar kunnen gaan lopen.
We kunnen verkoper en kopers uitleggen dat de overname van de onderneming in verschillende fases zal moeten gebeuren en een langer tijdspad zal vragen.
In eerste instantie zullen de twee MBO-kandidaten met een klein belang gaan participeren, financieel mogelijk gemaakt door de verkoper. Daarnaast maken we een financieel plan voor de overdracht van de overige aandelen in een tijdsbestek van 5 tot 8 jaar. Partijen weten daarmee waar ze aan toe zijn. Als de onderneming zich ontwikkelt zoals verwacht, geeft dit voor zowel verkoper als kopers zekerheid en duidelijkheid.
De sleutel tot succes
Deze casus laat zien waar het echt om draait: creativiteit van de adviseur, vertrouwen tussen kopers en verkoper, en duidelijkheid voor de komende jaren. Dit maakt het verschil tussen vastlopen… of succesvol overnemen.
Volg ons account op LinkedIn om op de hoogte te blijven.